Suksess for frokostseminar om barn som utøver vold
Seminaret var et samarbeid mellom Fagskolen Oslos oppvekstavdeling, Utdanningsetaten og Fagforbundet. Blant publikum satt fagpersoner fra alle deler av feltet – fra barnehager og skoler til AKS, PPT, kriminalomsorgen og barnevern.
Fra undervisningsopplegg til storsamling
Det som startet som en idé til et internt undervisningsopplegg, vokste seg raskt til noe mye større.
– Planen min var egentlig bare å lage et opplegg for mine studenter ved fagskolen, med utgangspunkt i Zemir Popovacs bok, «Barn som utøver vold». Det viste seg raskt at interessen var enorm hos mange, og vi ble enige om å utvide tilbudet til hele Osloskolen. Så rullet «snøballen». Det er virkelig stort å stå her og se utover en helt fullsatt sal, fortalte Karen-Anne Iuell, fagansvarlig for oppvekstfag og initiativtaker, under åpningen.
Iuell har sammen med Frida Ridelius Carey brukt sitt brede nettverk i Osloskolen for å skape denne møteplassen. At seminaret traff en nerve, ble understreket av at Utdanningsetaten valgte å gi økonomisk kompensasjon til skoler for at AKS-ansatte skulle kunne delta fysisk på seminaret – et sjeldent og viktig grep i et ellers presset budsjett.

Sterke faglige bidrag

Hovedinnlegget ble holdt av psykologspesialist og forfatter Zemir Popovac. Han belyste de komplekse årsaksfaktorene bak barns voldsutøvelse og minnet forsamlingen om de voksnes avgjørende betydning for barns utvikling av selvfølelse.
– Hvordan barn ender opp med å tenke om seg selv, avhenger av hvordan vi voksne tenker om barnet. Barn speiler seg i våre tanker og følelser, understreket Popovac.
Deretter fulgte Håvar Brekkhus, leder for ambulant team i Osloskolen. Han knyttet teorien til skolehverdagen ved hjelp av praktiske eksempler. Håvar presenterte konkrete metoder for hvordan man kan jobbe med forebygging, mestring og trygging i praksis.
En viktig kompetanseleverandør

Tilbakemeldingene fra deltakerne var entydige. Jarle Dukic Sandven, barnehage-, skole- og lærlingombud, uttrykte stor glede over at så mange som jobber i førstelinjen, tett på barn, fikk denne muligheten til kompetanseheving.
Student og baseleder i AKS, Matilde Steinland Myhren, student fra studiet Barn med behov for særskilt tilrettelegging AKS – Osloskolen, beskrev seminaret som «kjempebra» med høy praktisk relevans.
Det vellykkede arrangementet bekrefter Fagskolen Oslos posisjon som en sentral kompetanseleverandør for oppvekstsektoren. Samarbeidet med Utdanningsetaten har allerede vekket interesse hos forskningsmiljøer som NIFU, som ønsker å se nærmere på effekten av denne typen målrettet kompetanseheving.


