
Foto: Tor Stenersen
IKT-informasjon for studenter
Studenter ved Fagskolen Oslo vil trenge ulik programvare og brukertilgang for å kunne følge vår undervisning.
Alle våre studenter må benytte Skoleplattform Oslo MFA. Du logger deg inn på skoleplattformen via Feide. Den kjappeste måten å gjøre dette på er å tykke på «Logg inn» symbolet øverst på nettsidene våre. Men du kan også logge deg inn direkte her: Logg inn med Feide
Microsoft Office 365 er vårt grunnleggende verktøy for tekst, regneark, kalenderfunksjoner og e-post. Du henter ned din Office lisens og programvaren i skoleplattformen. Avhengig av hvilket undervisningsfelt du har valgt, vil det trolig også være behov for mer spesialisert programvare.
Fagskolen Oslo benytter plattformen Ninite til installasjon og oppdatering av en rekke støtteprogrammer. På denne siden finner it-avdelingens råd til hvilke støtteprogrammer vi anbefaler å installere/oppdatere.
PC krav for deg som er ny student
PC og skriveutstyr skal tas med på første skoledag. Under finner du som student hvilke krav somn stilles til PS for de ulike studiegruppene.
Helse, oppvekst, veiledning
Det er nødvendig at studenten skaffer seg bærbar PC med trådløst nettverk og Windows operativsystem allerede til oppstart. Office-pakke med Word, Excel og lignende kan installeres gratis på skolen ved studiestart.
Elkraft
PC Anbefaling:
- Prosessor Intel Core I5 / AMD Ryzen 5.
- Skjermkort: Nvidia Geforce RTX 3050 eller bedre. (Ikke lavere en Nvidia Geforce RTX 2050)
- SSD fremfor HDD harddisk. (256 GB eller mer)
- 8 GB Ram eller bedre.
- Helst 15,6 tommer, men mindre skjerm funker også.
- Obligatorisk å kjøpe PC-Mus.
- Anbefaler ikke å bruke MAC.
BIM/Bygg/KEM
- Min. 15” skjerm
- Windows 10/11
- Minst Intel i7 eller xeon-prosessor eller tilsvarende
- Min. 16 GB RAM
- Min. 2 GB dedikert skjermkort
- Samlet harddiskkapasitet: Min. 512 GB. Anbefaler SSD.
- En minnepinne på minimum 8GB, brukes til formatering av pc.
- En datamus som er god å jobbe med
Vi anbefaler ikke 4K-skjerm da denne ikke går så godt sammen med BIM-programmer.
Sceneteknikk
Hjelp, tips og triks!
Skolen benytter programvare fra ulike leverandører. Under finner du nyttig hjelp til installasjon og bruk!
Lenker
- Slik installerer du Office 365
- Slikker legger du inn skole-epost i Outlook
- Slik lager og deler du en kalender i Outlook
- Her finner du driveren til studentprinteren
- Installere Adobe Creative Cloud
- Slik koble du til PC-en mot projektoren trådløst
- Dette er programmer alle bør installere via www.ninite.com!
- Slik kobler du til Nashuatec multifunksjonsskriver på FOA