Hopp til hovedinnholdHopp til hovedinnhold
To studenter diskuterer foran en datamaskin

Foto: Tor Stenersen

IKT-informasjon for studenter

​​​​​​Som student ved Fagskolen Oslo har du tilgang på Office 360 pakken gratis. Denne kan lastes ned ved å logge inn på Portalen. Se brukerveiledning på siden. Alle studenter ved skolen har tilgang på den digitale ordboken Clue. Spør din lærer om informasjon om du er interessert i denne.

Studenter ved Fagskolen Oslo vil trenge ulik programvare og brukertilgang for å kunne følge vår undervisning.

Alle våre studenter må benytte Skoleplattform Oslo MFA. Du logger deg inn på skoleplattformen via Feide. Den kjappeste måten å gjøre dette på er å tykke på «Logg inn» symbolet øverst på nettsidene våre. Men du kan også logge deg inn direkte her: Logg inn med Feide

Microsoft Office 365 er vårt grunnleggende verktøy for tekst, regneark, kalenderfunksjoner og e-post. Du henter ned din Office lisens og programvaren i skoleplattformen. Avhengig av hvilket undervisningsfelt du har valgt, vil det trolig også være behov for mer spesialisert programvare.

Fagskolen Oslo benytter plattformen Ninite til installasjon og oppdatering av en rekke støtteprogrammer. På denne siden finner it-avdelingens råd til hvilke støtteprogrammer vi anbefaler å installere/oppdatere.

PC krav for deg som er ny student

PC og skriveutstyr skal tas med på første skoledag. Under finner du som student hvilke krav somn stilles til PS for de ulike studiegruppene.

Helse, oppvekst, veiledning

Det er nødvendig at studenten skaffer seg bærbar PC med trådløst nettverk og Windows operativsystem allerede til oppstart. Office-pakke med Word, Excel og lignende kan installeres gratis på skolen ved studiestart.

Elkraft

PC Anbefaling:

  • Prosessor Intel Core I5 / AMD Ryzen 5.
  • Skjermkort: Nvidia Geforce RTX 3050 eller bedre. (Ikke lavere en Nvidia Geforce RTX 2050)
  • SSD fremfor HDD harddisk. (256 GB eller mer)
  • 8 GB Ram eller bedre.
  • Helst 15,6 tommer, men mindre skjerm funker også.
  • Obligatorisk å kjøpe PC-Mus.
  • Anbefaler ikke å bruke MAC.

BIM/Bygg/KEM

  • Min. 15” skjerm
  • Windows 10/11
  • Minst Intel i7 eller xeon-prosessor eller tilsvarende
  • Min. 16 GB RAM
  • Min. 2 GB dedikert skjermkort
  • Samlet harddiskkapasitet: Min. 512 GB. Anbefaler SSD.
  • En minnepinne på minimum 8GB, brukes til formatering av pc.
  • En datamus som er god å jobbe med

Vi anbefaler ikke 4K-skjerm da denne ikke går så godt sammen med BIM-programmer.

Sceneteknikk

Utstyrskrav_sceneteknisk_produksjon.pdf