Hopp til hovedinnholdHopp til hovedinnhold
50 baseledere i Aktivitetsskolen (AKS) var nylig samlet i et nytt kompetanseutviklingsløp der Fagskolen Oslo er inne som kompetansepartner. Foto: Gina Hande Nordby

50 baseledere i Aktivitetsskolen (AKS) var nylig samlet i et nytt kompetanseutviklingsløp der Fagskolen Oslo er inne som kompetansepartner. Foto: Gina Hande Nordby

Tekst: Gina Hande Nordby

Fagskolen Oslo er kompetansepartner for AKS i Osloskolen

Forrige uke samlet 50 baseledere i Aktivitetsskolen (AKS) seg til første samling i et nytt kompetanseutviklingsløp, utviklet i samarbeid mellom Utdanningsetaten og Fagskolen Oslo.

Utviklingsløpet er innvilget gjennom den nye tilskuddsordningen for kollektiv kompetanseutvikling (TKK) og markerer en viktig milepæl for Fagskolen Oslo. For første gang går fagskolen inn som kompetansepartner i et skolebasert kompetanseutviklingstiltak for ansatte i grunnskolen.

Portrett av Olaug Vibe, avdelingsleder for helse- og oppvekststudier ved Fagskolen Oslo
– Dette er første gang Fagskolen Oslo går inn som kompetansepartner, sier Olaug Vibe, avdelingsleder for helse- og oppvekststudier ved Fagskolen Oslo.

– Dette er første gang Fagskolen Oslo går inn som kompetansepartner i et skolebasert kompetanseutviklingstiltak for ansatte i grunnskolen. Samarbeidet viser hvordan fagskolens praksisnære tilnærming kan bidra til å møte konkrete utviklingsbehov i skolen og styrke kvalitetsutviklingen i AKS, sier Olaug Vibe, avdelingsleder for helse- og oppvekststudier ved Fagskolen Oslo.

Deltakerne er fordelt på to nettverk, og ved flere skoler deltar flere baseledere sammen. Slik kan kompetanseutviklingen forankres lokalt og bidra til felles utvikling av praksis og sterkere profesjonsfellesskap.

Gjennom samlingene skal deltakerne arbeide med blant annet kvalitetsutvikling, rammeplanforståelse, profesjonsfellesskap, relasjonskompetanse og relasjonsledelse. Mellom samlingene skal de også gjennomføre praksisnære utviklingsprosjekter i egen AKS.

Det praksisnære innholdet er tett forankret i fagskolens mandat om å utvikle kompetanse som kan tas i bruk direkte i arbeidslivet. Samarbeidet viser samtidig hvordan fagskolesektoren kan bidra som kompetansepartner i offentlig kompetanseutvikling, til nytte for både ansatte, skoler og barn i AKS.

Kompetanseutviklingsløpet for baseledere er det første av to tiltak som Fagskolen Oslo og Utdanningsetaten har fått innvilget gjennom den nye TKK-ordningen. Neste steg er utviklingsløpet Inkluderende praksis, som starter i januar 2027.