Hopp til hovedinnholdHopp til hovedinnhold
Utdanningsminister Sigrun Aasland (Ap)

– Fagskolene sikrer etterspurt kompetanse i hele Norge, neste år styrker vi kapasiteten med 900 nye studieplasser i hele landet, sier forsknings- og høyere utdanningsminister Sigrun Aasland (Ap).

Tekst: Lars-Ludvig RøedFoto: Tom Kolstad

900 nye skoleplasser

Fagskolene blir stadig mer populære. Regjeringen gir fagskolene 40 ekstra millioner til å opprette 900 nye studieplasser fra høsten 2026.

De siste årene har de offentlige fagskolene fått statlige ekstra-bevilgninger for å utvide skolenes studietilbud og øke antallet studieplasser. Året 2026 blir ikke noe unntak: Da julen nylig ringte inn, kom nyheten om at Regjeringen gir fagskolene 40 ekstra millioner til å opprette 900 nye studieplasser fra høsten 2026.

Prioriterer

Det er fylkene Oslo, Rogaland og Innlandet som får de fleste plassene, hvert av fylkene får 90 ekstra studieplasser. Midlene er fordelt av Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse, og pengene går til fylkeskommunene, det er disse som eier de offentlige fagskolene. I fordelingen av de nye studieplassene skal fylkeskommunene prioritere tekniske fag, helse- og velferdsfag, fag som er særlig viktige for det grønne skiftet og utdanninger som styrker forsvar og sivil beredskap.

Etterspurt kompetanse

– Fagskolene sikrer etterspurt kompetanse i hele Norge. Regjeringen fortsetter sin satsing på fagskolene, og neste år styrker vi altså kapasiteten med 900 nye studieplasser i hele landet. Slik bygger vi framtids-Norge, sier forsknings- og høyere utdanningsminister Sigrun Aasland (Ap).

Når de 900 studieplassene er fullt innfaset våren 2028, har sektoren til sammen fått tilført i overkant av 331 millioner kroner til studieplassene over tre år.